Megint beköszöntött az ősz, a betakarítások pedig már hetekkel ezelőtt megkezdődtek Málnáskertben. A krumplit már teljes egészében kiszedtük. Első körben két ládával lett, amiből az egyikben zömében apró krumpli van csak. (De hát ugye, aki a kicsit nem becsüli.) Reményeink szerint azért elegendő lesz a következő évi újkrumpliig.
Ezen reményükre leginkább az ad okot, hogy nem vagyunk nagy burgonya fogyasztók. Ugyanis az elvetetthez képest szerintem igencsak kevés lett, viszont a tavalyihoz képest meg jóval több.
Második kör. Itt még a terepen gyűlnek a gumócskák.
Amire viszont büszke vagyok, hogy igen szép lett a hagymatermésünk. (Hozzátéve, hogy a kertészkedő szomszédaim már jó ideje felhagytak a hagymatermesztéssel mondván, hogy soha nem sikerült. Így már nem erőlködnek tovább vele.
A második szedés eredménye ez a nagy szakajtónyi hagyma.
Kiterítve három ládában száradnak.
Itt pedig a korábbi betakarítás eredménye száradás és lepucolás után. (Anyukám tanácsai alapján.)
Összehasonlítva a tavaly betakarított kb. tucatnyi ping-pong labada nagyságú hagymácskával szerintem ez óriási eredmény.
Itt még a kerti konyhában száradgat egy kicsit a termés.
Íme a végeredmény. Nekünk most már jöhet a tél, éhen biztosan nem halunk.
Másik sikerágazatom a zöldhüvelyű zöldbab termesztése volt az idei évben. Ebből már több kilónyi csücsül a fagyasztóban, úgy, hogy természetesen frissen is fogyasztottuk.
Itt még a kerti konyhában száradgat egy kicsit a termés.
Íme a végeredmény. Nekünk most már jöhet a tél, éhen biztosan nem halunk.
Másik sikerágazatom a zöldhüvelyű zöldbab termesztése volt az idei évben. Ebből már több kilónyi csücsül a fagyasztóban, úgy, hogy természetesen frissen is fogyasztottuk.
Egyszeri betakarítás eredménye nagyjából három kilónyi.
Megtisztítva szikkadnak mielőtt betessékelem őket a hűvösre.
Amúgy sósvízben megfőzve, majd vajon átforgatva jó sok fokhagymával megbolondítva isteni köret húsok mellé.
Gyűlik a repertoár a saját előállítású alapanyagokból főzhető ételekből. Itt tepsiben sült fűszeres tarja, vajas-fokhagymás zöldbabbal és sült burgonyával. Egyedül a mártás készült bolti majonézből és csemege uborkából. Nagyon-nagyon finom volt.
Augusztus utolsó napjaiban a zsákmánnyal teli kosaram. Vajon mi lapul a sóska alatt?Gyűlik a repertoár a saját előállítású alapanyagokból főzhető ételekből. Itt tepsiben sült fűszeres tarja, vajas-fokhagymás zöldbabbal és sült burgonyával. Egyedül a mártás készült bolti majonézből és csemege uborkából. Nagyon-nagyon finom volt.
Tádám! Igen, életem első csemegekukoricái na meg megint egy adag zöldbab és néhány szem paradicsom.
Itt már előkészítve főzésre. Végül ez lett a vacsorám. Mármint nem az összes, hárommal megelégedtem, a többi szintén ment a fagyasztóba.
Találós kérdés. Mi lehet a tálcákon?
Megfejtés: kukoricahaj, vagy más néven kukoricaselyem. Aki eddig nem tudta, bizony ez is gyógynövény. A húgyuti betegségek kiváló természetes gyógyszere.
Amúgy a csemegekukoricát nagyon bírom, mert hogy minden porcikája felhasználható a gazdaságunkban. A szemeket ugye megesszük mi, a csövet a kecskék elropogtatják, a levelek bejönnek a kecskék mellett a malacoknak is. A zsenge szárat a kecskék szintén szeretik és végül ott a selyem, amit leszárítva elteszek a gyógynövénygyűjteményembe.
Sikerült tovább bővítenem a készleteimet. Idén cickafark és aranyvessző (az utóbbi csak volna, ha a kecskék meg nem ették volna) is került az üvegekbe. Szeretnék még galagonyát és csipkebogyót is gyűjteni.
Szintén sikeresnek mondható a napraforgótermesztés. Hozzátéve, hogy egyetlen magot sem vetettünk el. Sajnos némelyiken annyi tányér van, hogy nem bírja el a súlyát. Ez itt két olyan példány, amelyik megadta magát a gravitációnak. Nagyjából 20 darab kisebb nagyobb maggal teli tányér szárad most itt.
A karnyi vastagságú növényt elvonszoltam az állatokhoz.
Majd felszívtam magam és áthajítottam a túloldalra, ahol már gyülekezett a társaság.
Délutánra nem sok maradt belőle.
Szintén elégedettség tölt el, ha a sütőtöktermésre nézek. A hagyományosból van 6-7 darab a három növényről.
Itt rengeteg tököcske lapul a levelek alatt. Egyelőre csak tippelni tudok, de egy 20 darab szerintem van. Úgyhogy hódolhatunk a sütőtök szenvedélyünknek a télen.
A hokkaidó telepem ameddig a szem ellát. Ez úgy két vagy három növény.
Idén sikerült számos korábban nem termesztett növényt felnevelni. Így például van néhány darab céklánk. Egy kis paszternákunk.
A magról vetett padlizsánjaim közül végül csak kettőn van termés. Igaz ezen a szép példányon mindjárt öt darab is.
A magról vetett padlizsánjaim közül végül csak kettőn van termés. Igaz ezen a szép példányon mindjárt öt darab is.
Az öt darab rebarbaránk egyike. Ez a zászlóshajó az öt növényből. A többiek orgonasípszerűen egyre kisebbek. Sajnos a poloskák nagyon rájárnak, de szerencsére csak a levelekre, ennek meg ugye a szárát esszük.
Ami viszont nem sikerült az a paradicsom, paprika. Sajnos a palántának vetett magok nem keltek ki. A káposzta, karalábé vonalon részeredmények vannak. A Neem olajnak hála a kártevők nem zabálták fel őket, viszont sokkal többet kellett volna locsolni őket és a tök árnyékolás sem tett jót neki. A töknél 1,5 - 1,5 méteres sor és tő távolságot írtak. Ha, ha, ha! Inkább 4-5 métert kellett volna. Ezek futnak, mint a veszdelem.
Szóval tapasztalatból is rengeteget takarítottam be, ezt majd csak jövőre tudom hasznosítani.
Végül pedig jöjjön a sok "állati jó" kép.
Végül pedig jöjjön a sok "állati jó" kép.
A kútásás miatt kidöntött fa lombkoronája hamar felkeltette a kecskehölgyek érdeklődését.
Délutánra egy levél sem maradt rajta.
Lilike az egyetlen bújós kecskénk mióta Józsikánkat elveszítettük.
Ha leguggolunk hozzá általában odajön és hozzánk dörgöli a fejét, úgy köszönt és jelzi, hogy egy kis simogatást igényelne.
Bendegúz pocakra gyúr meg a koronaékszereire (méretéhez képest legalábbis). Idén még idegen donorra lesz szükség.
Malacmasszázs.
Ez meg csak úgy cuki a kis behajlogatott lábaival.
Lilike a gazdival is smúzol egy kicsit.
A gazdi és a kicsi Bendegúz.
Egy levelekkel teli akácág és a lányok már fel is sorakoztak.
Gyűlnek a malackák. Kíváncsiak, meg hátha van rajtad valami ehető. Végig próbálnak mindent, cipőt, zsebet stb.
Az alábbi fotókat pedig kedves barátunk, Fésüs Barna követte el, aki szabadidejében aktív természet fotós. Neki van türelme a legjobb jeleneteket vagy pozíciókat kivárni.
Cickányok
Málnuska kitűnő fotóalany. Isteni képek készültek róla.
Kedvencem
Persze Boróka is gyönyörűséges
Gazdi lerohanva.
"Ez most meghótt vagy csak alszik?"
Ezekkel a képekkel zárom soraimat. Az augusztusi eseményekről való beszámolási kötelezettségemnek ezennel eleget tettem. Legközelebb már a szeptemberi történések jönnek. Ahogy az utóbbi két hónapban ügyesen csináltam szépen sorban, hetente.
Élmény olvasni minden beszámolódat 🤗szeretem😍
VálaszTörlésÖrülök, hogy örömet szerezhettem. További szép napot kívánok innen Málnáskertböl.
VálaszTörlésEszter jó volt megint látni, hogy milyen szimbiózisban éltek az állatkáitokkal!
VálaszTörlésMicsoda töklevél-folyamotok van.))
A terményeiteket a fejlődés szakaszában permetezitek valamivel?
Biogazdálkodás kialakítása a cél, ami azt jelenti, hogy semmilyen vegyszert nem használunk. Idén egyedül a Neem olajat vetettem be, talán valamennyire csökkentette a krumplibogarak számát. A káposztát, karalábét nem falták fel a kártevök, úgyhogy lehet benne valami. A paradicsomaim (pár növény) viszont betegesek voltak. Az ellen majd ki kell találnom valamit. Hallottam már, hogy higított tejjel permeteznek. Jövöre majd kipróbálom.
VálaszTörlésEszter én a paradicsomra kipróbáltam már a higított tejjel való permetezést nem oldotta meg a problémát, a növénytársítást, valamint az idén jól felszedtem a leveleket /ajánlás alapján/, valamint sűrűn bársonyvirággal ültettem be az egyik oldalt, valamint polyversummal. Nem volt annyi bogár, és termés is bőven volt, de a bogarak azért tettek tönkre paradicsomokat, valamint a levelek is elkezdtek szürkülni, szóval ez sem volt az igazi. Kémiai szereket én sem használok a kertben, ezért állandóan keresem a jó biológiai megoldást.
VálaszTörlésEz a Neem olaj?, még sosem hallottam róla.
Interneten utána tudsz nézni. Biogazdaságokban használják.
TörlésEszter köszönöm szépen a válaszodat.
VálaszTörlés