November hónap legjelentősebb eseménye kétségtelenül a legutóbbi beszámolóban részletezett kecske és disznóvágások voltak, de azért több egyéb területen is sikerült előrelépéseket tennünk.
A legjelentősebb mindenképpen traktor ügyben történt, ami ugye május óta betegeskedik. Mivel Laci és Gábor időbeosztását is összekellett hangolni, ezért ez nem egy gyors folyamat. Mindenesetre egyszer augusztusban már dolgoztak vele egy napot, amikor is gyakorlatilag atomjaira szedték, hogy egyáltalán megállapítsák, hogy mi a probléma.
Miután sikeresen feltárták a hibákat, jöhetett az anyagbeszerzés. Ez több helyről, többedszerre sikerült. Kellettek mindenféle méretű csapágyak, tömítés, olaj, meg még mit tudom én micsoda.
Majd végül november elején tudtak egyeztetni két napot, amikor is elkezdték az összeépítést. Két teljes napot végig dolgoztak, de nem értek a végére. Úgyhogy erre az ügyre egyelőre nem sikerült pontot tenni.
Pedig mindkét családnak szüksége lenne már a kis gépre: kerti munkákra, tűzifa szállításra stb. stb.
A traktoron kívül egyéb műszaki dolgaink is betegeskedtek az utóbbi időben. Ott van mindjárt a bojlerünk, amibe ugye történt már egy hőfokszabályozó csere, ami sajnos nem oldotta meg a problémát. Így végül egy vízkőtelenítési procedúra után a fűtőszál is cserére került. Ennek most már több, mint három hete és azóta jól szuperál. Szerencsére az én ezermeseterem ezt is ügyesen megoldotta, így mintegy 30-40 ezer forintot spórolt kis családunknak. Ennyi ugyanis a tarifája manapság egy bojler vízkőtelenítésnek.
A háztáji kiskocsinknak az egyik kereke betegeskedett már egy ideje, hiába lett kétszer is szétszedve és javítva a belső gumi, újra és újra leeresztett. Végül feladtuk és inkább rendeltünk hozzá egy komplett új kereket és majd ha érkezése lesz az emberemnek, akkor megvizsgálja még egyszer, hogy egyáltalán javítható-e a másik, akkor jó lesz pótkeréknek.
Időközben esedékessé vált a térfélcsere kecskééknél, mert már teljesen lelegelték az utóbbi területet, viszont addig nem mertük átengedni őket, amíg a másik térfélen található három darab akácfából legalább kettőt be nem védünk. Ismervén szokásaikat, nem sokáig maradtak volna épen a fák, ugyanis főleg téli időszakban előszeretettel rágják a fakérget, hiába áll tonnaszám odabent a friss, ropogós széna.
Végül a két vékonyabbat választottuk és így sikerült a védelmi rendszer.
A védtelenül maradt fa talán bírja egy-két évig, de ez már elég koros és vastag volt, túl nagy keretet kellett volna neki építeni. Mindösszesen két hét alatt ezt bírták csinálni a fával.
Amúgy meg tervbe vettük, hogy mindkét térfélre fogunk egy-két fát telepíteni, nyilván azokat is védelemmel, hogy mire a most bevédett fák vágás érettek lesznek, addigra legyen új árnyékoló a területükön.
Istálló/műhely építés terén is lépegettünk előre. Nem tudom, hogy azt említettem-e, hogy a műhely ajtók és ablakok elkészítésével megbíztuk egy volt osztálytársunkat, aki asztalosműhelyt üzemeltet. Leginkább az időhiány és a megfelelő gép hiánya volt az oka, hogy így döntöttünk. Ebben az évben végre zárhatóvá akartuk tenni mind a műhelyt, mind az istállót, ez pedig a fenti okok miatt nem lett volna lehetséges.
Azóta jött az info, hogy elkészültek a nyílászárók, lehet szállítani az árut. Így talán a hónap végére be is tudjuk építeni azokat.
Az istálló kétszárnyú ajtaját és a két bukóablakot el tudjuk készíteni a meglévő gépekkel, szerszámokkal. Itt az ablakokhoz már teljesen, az ajtóhoz részben ki lett szabva, gyalulva az anyag. Két ablak pedig fix lesz, azokhoz csak üvegbeszegző léceket kell gyártani és már mehet is bele az üveg.
A két ablak anyaga már csak az összeszerelésre vár.
Az ajtók anyagán még kell dolgozni mielőtt össze lehetne rakni.
A legyártatott ajtók még nem beépítés készek, hiszen ezeket majd mindkét oldalról deszkázni kell, hogy középre mehessen a szigetelő anyag. Mivel a boxok építésénél teljesen kifogytunk a deszkákból, ezért rendeltünk egy újabb adaggal. Szerencsére hamar le is gyártották, ezért már két hete el is hozhattuk a 40 szál fenyő deszkát, amit portalanítás után szépen felmáglyáztunk.
Az ilyen-olyan építő-javító munkálatokon kívül kis éléskamránkat is sikerült feltölteni némi gombával. Sajnos amilyen hirtelen beindult a gombaszezon, olyan gyorsan vége is szakadt. Persze pont a disznóvágás előtti napokba hordta haza az uram kosárszámra a gombát, amikor azt sem tudtam, hova kapjak. Itt éppen egy szép adagnyi gomba.
Persze ettünk párszor frissen is, de a java ment a fagyasztóba aprítva, szeletelve, panírozva. És egy tisztességes mennyiség pedig fagyasztó kapacitás híján le lett szárítva.
Beindult a sütőtök szezon is, amelynek keretében elkészült az első adag chutney is.
A csatni (angol: chutney) dél-ázsiai eredetű fűszeres szószféleség.
Íme a főbb alapanyagok.
Nekem most már évek óta megvan a bevált, kikísérletezett receptem. Első körben ez a hat kis üvegnyi készült.
Itt tartunk tehát november negyedik hetében. Mi itt a birtokon kicsit már elcsendesültünk, lenyugodtunk. Rövidek már a nappalok, meg hát sokat esik is az eső. Reggelente már nem kell olyan korán kelni és úgy általában kissé lelassultunk. Itt szerencsére nem érvényesül a kinti világban zajló év végi hajrá.
Hamarosan kezdődik az adventi időszak. Kívánok minden kedves olvasómnak nyugalmas, békés, bekuckózós adventet!
Búcsúzóul jöjjön még néhány cicás kép.
Papa cica és két kicsi a kanapén ejtőzik. Már a kicsik is megtanulták, hogy nincs mászkálás, aki bent akar maradni, annak irány a piros kockás pléd.
Azért ezen a képen besírtam. Ahogy középen a kislány Luca (Lucacica avagy Luszeszita) balján pedig a tesója elnyújtózkodik, az tisztán bizonyítja, hogy ez itt maga a cicaparadicsom.
Lucácskáról csak még annyit, hogy pár hete felfedezte magának az istállót, mint kiváló vadászterületet. Azóta nem is lehet érezni az egérszagot és a takarmányos ládákban sem találkoztunk cincinnel.
Mivel még folyamatban van a kecskék elapasztása két naponként fejek pár decit, ebből, ha éppen ott van mindig kap a kis drágám, hogy még inkább motiváljam. Nem költözött le állandóra, de hol egy nappalos, hol egy éjszakás műszakot bevállal. Imádom.
ÓÓÓÓÓ ezek a cica-elterülések csodásak.))))
VálaszTörlés