Hiánypótló képes beszámoló következik Málnáskert ez évi konyhakertjéről. Ugyanis visszanézve a blogot rájöttem, hogy eddig szinte alig esett szó róla, pedig idén sem tétlenkedtem. Valamikor márciusban kezdtem el veteményezni.
Áprilisban még így nézett ki a kert.
Júniusban alig pár kép készült. Akkor viszont már ezt a képet mutatta a baloldali szekció.
Ez pedig a kert jobb oldala.
Ez pedig az egyetlen közelebbi kép. Itt már szépen látszik a kukorica. Az uborkák viszont még alig bújtak ki.
Amilyen korán elvetettem a magokat, a hagymán kívül semmi nem nagyon akart kibújni. A borsót kétszer háromszor kellett elvetnem, hogy végül alig pár dekányit betakarítsak.
Május 25-én 10.000 Ft értékű palántám fagyott el a kertben, amik végül a paprikákat leszámítva magukhoz tértek. Azután pedig betámadtak a 5-10 mm hosszúságú kis, fehér meztelen csigák. Akik ellen végül a káli szappant vetettem be és ez egyelőre bevált. Most látok megint rágásnyomokat a sóskámon, ezért ma újra permetezem a növényeket.
Meglepő módon idén alig látok krumplibogarat, viszont annál több a poloska. Reggelente 50-70 db-ot likvidálok. Elsősorban a krumplinövényeimet zaklatják, de csak addig, míg meg nem érkezem.
Időközben a kertben lévő nagy guriga szalmabálát széthordtam így megvastagítva a takarást. Lehetne még vastagabb is, de így is nagyon sokat számít a nedvesség megtartásában. Ebben a nagy kánikulában általában 3-4 naponta locsoltam, de mivel volt egy kis csapadék mostanában legutóbb egy hetet is kibírtak a növények.
Kert jobb oldal alja. Ez elvileg egy sor krumpli és egy sor hagyma. Plusz a sok árván kelt krumpli össze-vissza. Előtérben a kiírhatatlan sóska. Már nem kéne itt lennie, mert rossz irányban növekszik (korábban így mentek a sorok, de a majdani csepegtetős öntözés miatt 90 fokkal elforgattuk a sorokat.)
Kicsit feljebb balról indulva: krumpli, hagyma, cékla, krumpli. Az első évem mióta kertészkedem, hogy egyszeri vetésre ilyen sűrűn kikelt a cékla. Ma már szedtem is ki néhány gumót, hogy megkóstoljam őket. Picit még kicsik, de most meg még túl sűrűn is voltak.
A hagyományos zöldségek között megbújik úgy 1,5 ezer különböző facsemete. Ezeket a kis éger gyerekeket a tómederből mentettük ide át. A tavaly elhulott éger magokból vagy 50-60 facsemete indult növekedésnek az idén. Egy párat azért sikerült átmenteni.
Ezek meg a tavaszi ültetésből megmaradt mezei szil, juhar, csertölgy csemeték. Persze a konyhanövényekekkel együtt ők is rendszeresen kapnak vizet, így gyönyörű lombot növesztettek a nyár folyamán.
Jobb oldal felső szekció: csemege kukorica, vörös és lilahagyma valamint zöldség-répa területe. Köztük megbújik egy-egy bazsalikom, sütőtök, cukkini. A tökféléim sajnos nagyon el vannak maradva. Az áprilisban elvetett magok nagyon nehezen keltek ki, mivel májusban elég hideg volt.
Fehér és sárga répa sora. Ezt vetettem kora tavasszal. Vethettem volna többet is, de hát így jártam. Ebből már tudok főzni és töménytelen mennyiségű petrezselyem zöldet raktam már el a fagyasztóba is
És itt már a bal oldalon vagyunk. Itt is lentről indulunk. A kukorica árnyékában az idén vetett sóska sorom, immár megfelelő irányban növöget. Már jó párszor sikerült egy-egy adagot főznöm, sőt a legutóbbi szüretet a malacok kapták meg, mert nem győztük megenni.
A csücsökben üldögél az egy szem rebarbarám. Idén készült már belőle rebarbarás-epres pite. Vaníliafagyival isteni finom. Meg egy jó nagy adag már a fagyasztóban ücsörög későbbi felhasználás céljából. Tavaly készült belőle nagyon finom lekvár is. Egyébként nő mint a bolondgomba. Egy hete szüreteltem le, akkor öt kisebb szál maradt, ma már 12 szálat számoltam és pár nap múlva megint lehet betakarítani.
Kukorica sortól jobbról balra haladva egy sor krumpli, paradicsom, hagyma, krumpli, hagyma köztük eldugva néhány padlizsán növény.
Felfelé haladva a kertben: bal oldalon az uborkarácsra lassan már fel tudom fűzni a növényeket, hogy kapaszkodjanak erősen. Ma már szedtem is pár uborkát. Mellette pár tő paradicsom, majd két sor száraz bab.
A babok között édesburgonya növények. Mivel nem tudtam, hogy az elfagyottak újra élednek, vettem még négy palántát. Viszont így meg nyolcan vannak. Remélem lesz alattuk termés is.
A fenti szekcióban lapul azért még sok-sok paprika is, csak olyan aprók a növények, hogy fogalmam sincs lesz-e rajtuk termés valaha.
Uborka rácstól balra lévő szekció. Főként a paradicsomok hazája. Múlt héten karóztam fel vagy 40 db növényt. Sokon már van termés is.
Azért itt is húzódik egy sor bab. Ez az általunk nagyon szeretett, főként köretnek használt zöld hüvelyű bab. Épp tegnap szüreteltem le az első adagot. Tuti recept: sós vízben megfőzöm a babot, utána vajon sóval, borssal, sok fokhagymával összeforgatom, majd rámorzsolok egy szép adag kecskesajtot. Pirított zsemlekockákkal és pirított bacon kockákkal tálalom. Imádom.
Kert baloldal felső szekció: itt volt a három sor fokhagyma, amit sajnos a tyúkok tavaly ősszel meggyaláztak. Azért lett így is szépen termés, csak a tavasszal kipótolt dugványoknak nem lett olyan nagy feje. Most krumpli, paradicsom, sütőtök növekszik benne.
A kihúzott fokhagyma helyére pedig már vetettem is egy sorba répa-zöldség magokat. Ezeket folyamatosan vetem, hogy mindig legyen friss növény.
A pár héttel korábban vetettek már kezdenek kibújni. Mini petrezselyem és ...
...mini répa növények.
Anyukám tavasszal átengedett egy pár ládányi epernövényt, amiről azért kb. 2 kilónyi epret le is tudtam szüretelni.
Ha eljön az ideje, akkor majd kiültetem őket a kertbe. Addig is naponta locsolgatom őket, mivel a kis edényekben hamar kiszárad a földjük.
Eddig mind a kilenc ládányi epret sikeresen életben tartom immár két hónapja.
Közelebbről megnézve az uborkákat iszonyatos dömpingre számíthatok. Már most rengeteg kis termés és virág van rajtuk.
Eddig nem jelentek meg a tavalyi paradicsomtermést tönkretevő gyapottok bagolylepkék hernyói. Remélem idén elkerülnek minket.
Ennyi lett volna a kertbemutató. A gazda már hazafelé tart és nemsokára folytathatjuk a félbemaradt tó és szénatároló projektet. Remélem hamarosan már beszámolhatok a fejleményekről. Addig is további kellemes nyarat és kitartást a hőségben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése