2015. november 3., kedd

Élet a vadonban, avagy hogyan éljük túl az állatvilág sorozatos invázióit



Eddig többnyire pozitív oldaláról számoltam be az itteni életünknek, de mint mindennek ennek is megvannak a maga kevésbé kellemes oldalai. Az eddig itt töltött 6,5 hónap alatt eddig négy invázióval kellett megküzdenünk.

Elsőként jöttek a hangyák. Milliónyian. 

Illusztráció (de valahogy ilyen nagyságrendben csaptak le egy-egy jó falatra)


Nem tudom, hogyan de bármilyen cukros dolgot kilométerekről kiszagoltak, elég volt egy csepp dinnyelé a konyhapulton és akkor riadóztatták az egész bolyt. A mézes csuprot végül alufóliába csomagoltam, majd még zacskóba dugtam és a hűtőbe rejtettem de így is bejutottak az üvegbe.

Természetesen felvettük a küzdelmet. Első körben sütőporral próbálkoztunk.  Szórtuk mint bolond a lisztet, amerre vonultak,  mert azt hallottuk, hogy azt nem szeretik. De ezeket a hangyákat egy cseppet sem riasztotta.  Második körben jött az elektromos riasztó. ”Csodálatos” kínai gyártmány, állítólag az elektromos hálózaton keresztül olyan jeleket bocsát ki, amit sem a rovarok, de még az egerek sem tudnak elviselni. Hangyák esetében 2 hétről írt, ami után eltűnnek. Hát nem tűntek. Ezek után vetettük be a hangyacsapdákat. Kis fémdobozok, amiben csalikaja van. Ezt behurcolják a bolyba és annyi az egész bagázsnak. Ez végül bevált, úgyhogy azóta nem igen bukkantak fel.

Az ősz kezdetével újabb támadás ért bennünket. Azóta az interneten kiderítettük, hogy ún. vaspondrók leptek el minket. Ezek 3-4 cm hosszú, milliónyi lábbal rendelkező férgek, amelyek amúgy nagyon hasznos munkát végeznek a természetben, az elhalt szervezetek lebontásában vesznek részt. 

Illusztráció


Viszont eléggé undort keltőek és ráadásul büdösek is. Ahogy kezdett hűvösödni, úgy gondolták beköltöznek hozzánk társbérlőnek. Ennek mi persze nem nagyon örültünk. Zárt ablakok és ajtók ellenére a legváratlanabb helyeken bukkantak fel. A ruhásszekrényekben, az ágyunkba, mindenhova bekúsztak. Itt azért nem százas nagyságrendről van szó, de mondjuk minden nap begyűjtöttünk 10-15 db-ot a lakókocsi különböző pontjairól. Most, hogy már egyre hidegebb van, nemigen fordulnak elő.

A harmadik csapás az egerek részéről érezett. Pár hete egyik éjjel arra ébredünk, hogy furcsa kaparászást hallunk. Méghozzá felülről. Valószínűleg a lakókocsi szigetelésébe költöztek be. 

Illusztráció ez is (pedig milyen kis cukik, ha alszanak)


Eléggé aggódtunk, mert mi van ha elrágják az elektromos vezetékeket vagy szétrágják a holminkat. Úgyhogy nem tűrhettük tétlenül az újabb támadást sem. Először hagyományos egérfogót vetettünk be. De a kis piszok valahogy kiette a sajt egy részét, úgy hogy nem csapódott le. Tehát más megoldást kellett keresnünk. Ajánlottak egy zselés cuccot, amit állítólag nagyon szeretnék és amitől azután jobblétre szenderülnek. Ezt a lakókocsi több pontján elhelyeztük de a kaparászás csak nem szűnt meg. Úgyhogy végül már éjszakákon át  virrasztottunk. Az  áttörés akkor következett be, amikor hosszabb időre el kellett utaznunk.

Egérék azt tapasztalván, hogy nincs mocorgás alattuk, gondolom beljebb merészkedtek és akkor megtalálták az elhelyezett falatokat. Mi már csak a hűlt tetemüket találtuk meg, amikor hazajöttünk. Szám szerint kettőt. A harmadik áldozat pár nappal később került elő, amikor a nyári holmikat pakoltam össze. Őt az egyik balerina cipőmben érte utol a vég. Én nem vagyok egy egeret meglátok és sikoltozok típus, de azért ez nekem is sok volt. Úgyhogy a cipőnek annyi, ment a kukába, mert én abba bele nem dugom a lábamat, amibe egy egér teteme volt korábban.  (Szerencsére amúgy is szorított a cipő, így nem volt nehéz megválnom tőle). Azért néhány ruhámat, meg a papucsomat megrágcsálták a kis piszkok. De azóta hála a magasságosnak csönd és béke van egérfronton.

Végül az utolsó nagyobb roham a harlekin (vagy ahogy kedvenc kőművesünk mondja a ”hamisított”) katicák felől érkezett. 

Illusztráció (nálunk is voltak mindenféle változatban.)


Őket is nyilván a jó kis fűtött kégli vonzotta. Volt, hogy már vagy 40-50 hemzsegett bent és még ráadásul ezek is büdösek voltak. Itt az összefogdosásos módszer vált be.  Szerencsére, amint hozzájuk értünk hullának tetették magukat, így nem okozott különösebb nehézséget a begyűjtésük. Azóta ők is jelentősen megfogyatkoztak, most már csak elvétve téved be egy-kettő a kocsiba.

Egyelőre tehát így állunk. Azért a vaddisznók és dámvadak tömeges beköltözésére nem vagyunk felkészülve.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése