2020. augusztus 22., szombat

Boszorkánykonyha



Legutóbb a kertet mutattam be, most pedig a kert és a birtok "gyümölcseiből" készülő finomságok bemutatója következik.

Az uborkaterméssel nem különösebben dicsekedhetek, de azért egy 4 literes dunsztosüveg majdnem tele lett. Szerencsére volt egyetlen szál kaprom is a kertben,  a tavaly veteményezettek gyereke, mivel idén nem vetettem és saját fokhagyma is került bele.


Miután szépen összeállítottam, mehetett érni a tornácra.

Csendélet muskátlival és a készülő kovászos ubival.



Azóta már elkészült és tegnap meg is kóstolhattuk a frissen sült hurka, kolbász mellé. (Tudom, nem egy tipikus nyári étel, de még mindig van egy jó pár csomaggal a fagyasztóban, a helyre meg szükség volna.)

Kedves méhészkedő szomszédomtól sikerült vennem jó fajta akácmézet, aminek egy részét köhögés elleni gyógyméz készítésére használtam.  A recept alapján 500 g mézbe bele kell keverni 4-4 teáskanál apróra vágott friss bazsalikomot, kakukkfüvet és oregánót (mindegyik a saját fűszereskertből), majd négy hétig áztatni.


A négy hét pont tegnap járt le, le is szűrtem és mehetett a hűtőbe. Köhögés esetén naponta 3-6 alkalommal egy-egy teáskanálnyit kell fogyasztani belőle. Nekem a köhögés a mumusom, ugyanis, ha elkezdem 4-5 hétig nem lábalok ki belőle. Ezért gondoltam jobb felkészülni.


Ahogy legutóbbi bejegyzésemben említettem, egyes fűszerekből már ipari mennyiség termett. Ennyit már nem győzök szárítani és fagyasztani, ezért új felhasználási módot kellett találnom. Citromfűből és mentából ezért készült egy-egy adag szörp. A megmosott letépkedett leveleket citromkarikákkal és vízzel áztattam egy napig.


De még így is maradt egy-egy tálcányi száradásra váró levél, amiből a tél folyamán finom gyógyteát tudunk majd főzni.


Egy napi áztatás után némi cukorral és citromsavval felfőztem a leveleket, majd palackozás után mehettek a száraz dunsztba. Így tartósítószer mentesen jó darabig elállnak a szörpök.

Itt már a pincében a polcon szép katonásan. Jobb híján hópelyhes matricával jelöltem a citromfüveseket, kis cimkéim nem lévén itthon.



Mivel az istálló még mindig nem készült el, így az anyák és a gidák teljes különválasztását nem tudjuk megoldani. Viszont a karámot gidabiztossá tudtuk tenni, tehát nincs ki-bemászkálás. Ezért az anyákat éjszakára bezárva, reggelre van napi 2-3 liter tejecském. Ez viszont már olyan mennyiség, amit nem győzünk meginni. Így két-három naponta készül valamilyen sajtocska. 

Ez itt éppen egy bazsalikomos, de bent pihenget a hűtőben még egy diós is.


Mivel kis mennyiségekről van szó, ezért az egyszerűbb almaecetes verzióval készülnek, ezek az indiai házi sajtok(paneer).

A legutóbb megkezdett sonkát úgy felfaltuk, hogy már csak egy jó nagy húsos csont maradt, amit már nem akartunk tovább farigcsálni. Így ment a legnagyobb edénybe bele, az meg a kinti sparherdre. Ment még utána jó sok saját répa, fehérrépa, krumpli, hagyma, fokhagyma és persze egy jó nagy adag szárazbab. (Ez utóbbi is lehetett volna saját, csak pont a főzés időpontjában fejtettem ki a babot.)


Pár napja vadkerítés ellenőrzést tartottam, amikor is felfedeztem, hogy van egy jófajta kis szederbokor bent a csemetésben, amit mindjárt jól le is szüreteltem. Visszafelé jövet eszembe jutott, hogy a gyümölcsös mögött is van egy szedresünk, így azt is jól megkopasztottam. Több, mint fél kiló lett a zsákmány. Mosás után egy tálcán szétterítettem egy adagot, ez ment a fagyasztóba. A maradékot meg jóízűen elfogyasztottam.


Legutóbb szintén emlegettem az óriás cukkini növényemet. Itt az egyik termés felszeletelve, bepanírozva. Egy adagot megsütöttem ebédre, ez a tálcányi meg megy a fagyasztóba.


Ha így tálcán fagyasztja le az ember, akkor utána zacskóba téve nem fagynak össze és később bármennyit ki lehet venni belőle.

Két napja megint sikerült leszednem egy szép példányt. Ebből viszont főzőtök híján tökfőzelék fog készülni a télen. Meghámozva, reszelve ment a fagyasztóba.


Itt pedig a jövőheti programom. Kénytelen voltam a termés egy részét még éretlenül leszedni, mert roskadoznak a bokrok. Így viszont kell még nekik pár nap.



A két óriás amorf paradicsomom, szerintem darabonként biztos van vagy fél kiló.



Záróképnek az augusztus 20-i ebédem első felvonása. Paradicsom leves svéd recept alapján rizzsel, feta sajt helyett saját bazsalikomos sajttal és friss bazsalikommal.


További kellemes hosszú hétvégét kívánok Mindenkinek!

UI. A hat leendő tyúkanyó továbbra is boldogan kapirgál a birtokon, plusz tegnap beköltözött a "férj" is.További részletek legközelebb.



2 megjegyzés:

  1. Huha Eszter ezek a finomságok, csak úgy "csorog" a nyálam...))
    A sajt az magáér beszél..))

    VálaszTörlés
  2. Az ember mindig több mindent szeretne, főleg, hogy látom mások milyen sok mindent csinálnak, de így visszanézve, azért nekem sem kell szégyenkeznem. A sajtok pedig tényleg finomak, tegnap lett kész egy natúr. Ma sajt vacsi lesz:friss kenyér, 3 féle sajttal, paradicsommal. Nyami.

    VálaszTörlés