2023. május 24., szerda

Kertészkedés Málnáskertben

 

Az idei kertészkedési szezon kicsit későn indult köszönhetően az időjárási körülményeknek. Még március végén is fagyok voltak, aminek következtében idén is elmarad a fosóka szüret. Megint teljes virágzatban érte a fagy a fákat. Utána meg vagy hideg volt, vagy a szél fújt, vagy éppen esett. Így végül a tavaly eltett fokhagymát leszámítva, csak húsvét után kerültek az első magok a földbe.

Most május vége felé így néz ki a kert I. szekciója, ahova legelőször veteményeztem. 

A sóska ugye évelő, ezt már április eleje óta szedhetjük, majdnem minden héten készül egy sóskamártás a hozzávaló tükörtojással.


Ebbe a részbe veteményeztem répát, hagymát felváltva, mivel ők jó szomszédjai egymásnak. Idén először ilyen szépen ki is bújtak a magok.


Jelenleg így néz ki a répasor egy részlete, látszik, hogy szép sűrű. A petrezselyem is hasonlóan kelt. Így idén először sikerült ilyen jól a gyökérzöldség vetése.


Ez a petrezselyem még tavalyi másodvetés, télen a vadak jól lelegelték, amikor nem működött a villanypásztor, viszont utána magához tért. Most már kezd magba menni, ezért azok kiszedtem. Igaz, hogy a gyökere kicsi és elfásodott, viszont rengeteg zöldet le tudtam róla szedni, ami már a fagyasztóban pihen.


Borsót is több részletben vetettem. A magok elvetése egyébként úgy történik szalmatakarásnál, hogy villával félrehúzom a szalmát egy keskeny sávban, majd kapával meghúzom a barázdát a magoknak. 


Utána visszatemetem és úgy hagyom. Nagyjából két hét után szépen ki is bújtak a borsókáim. 


Majd mikor már elég nagyok, akkor visszamegy a szalmatakarás a növények mellé. 


Krumplinál kétféle verzió is van. Az első a borsóhoz hasonló. 


Itt már a visszatakart krumpli növények. 


Most egy sor kísérleti vetést is csináltam, amit egy mélymulcsos kertészkönyv javasolt. Mégpedig úgy, hogy közvetlenül a szalma alá vetettem a föld felszínére. Megszórtam fahamuval és mindjárt visszatakartam szalmával. Pár hónap múlva kiderül, hogy be jön-e a tanács.

A kert II. szekciójából az eperágyás. Úgy néz ki, hogy idén megúsztuk a fagyot, ami tavaly május 19-én gyakorlatilag elvitte az epertermést és még sok mindent. 


Egyelőre tele van virággal és kezdenek megjelenni a bogyók is, bár még zöldek.


Itt látszanak a frissen veteményezett sorok, ide különféle babok kerültek pár napja. 


A hétvégén pedig meghoztuk a palántáimat nagy  megkönnyebbülésemre. 


Múlt hét pénteken épp családi rendezvényre voltunk hivatalosak és én egész úton azon agyaltam, mikor és honnan lesznek nekem palántáim. Itt a világtól kissé elzárt területen nem úgy van, hogy leugrom a szomszéd piacra és megveszem. Nekem meg sajnos egyelőre nincs palánta nevelésre alkalmas helyem. 

Ahogy így morfondírozok a problémán, úticélunkhoz közeledve egyszer csak meglátok egy táblát az út mellett "Palánták" és egy nyíl balra. Benézve elég szép kis standot láttam, úgyhogy nagyon megkönnyebbültem. Mivel a családi piknik előtt fodrászhoz volt időpontom, ezért csak utána tudtunk visszajönni. Közben viszont anyukámat is megkérdeztem, hogy maradt-e esetleg felesleges palántája, és szerencsére maradt, amiket pont nekem szánt. Így még jobban megkönnyebbültem, hogy akkor nem az egész tervezett mennyiséget kell megvásárolni.

Anyukámtól rengeteg kisebb nagyobb paradicsom és paprika palántát kaptunk. Ezt egészítettük ki néhány különlegesebb paradicsomfajtával, dinnyefélékkel, zellerrel és idén először próbát teszünk a batátával.

Háromszori nekifutásra sikerült a közel 80 darab különféle palántát elültetni. Próbáltam úgy elhelyezni őket, hogy jó szomszédokat kapjanak, a sikeresebb növényvédelem érdekében.  Itt például paprika, paradicsom, hagyma van egymás mellett. 


Négy darab padlizsán növényt is beszereztünk. Itt az ültetés úgy történt, hogy kis területen elhúztam a szalmát, elültettem a növényt, jól belocsoltam és mindjárt visszatakartam a növény tövét, hogy védjem a földet a kiszáradástól. 


A szépen kikelt reteksorom.


A fokhagyma időközben óriásira nőtt. 


Saláta és borsó szintén egymás jó szomszédjai.


A kert III. szekciójának nagy részébe még csak mostanában veteményeztem. Illetve a palánták egy része is ide került.


Ide került egy sor napraforgó, ami már szépen ki is bújt. 


Az uborka háló mellét természetesen uborka került, de van itt még zöldborsó, fehérrépa, burgonya, paradicsom, paprika, több fajta bab, kukorica, dinnyefélék. 

El sem tudom mondani, mennyivel könnyebb ez a fajta kertművelés, mint a takarás nélküli. Tavaly ősszel sikerült ugyanis az egész kertet viszonylag vastagon beszalmázni. A gyomok mennyisége töredéke a korábbiaknak. A gyomlálás, ami korábban hetekig tartott az egész kertben most kb. 3x20 perc alatt megvan. A gyomokat pedig könnyedén két ujjal ki lehet húzni. Locsolni sem nagyon kell, max. a friss vetést a kelésig. 

Sajnos a poloskák és a krumpli bogarak viszont már megjelentek. A jó hír viszont, hogy a Neem olajos permetezést követően a poloskák szinte teljesen eltűntek a sóskáról. Krumpli bogarat eddig kettőt találtam, pont  a másodszori permetezés közben. Most szigorúan oda fogok figyelni, hogy hetente permetezzek és majd beszámolok, hogy mi lett az eredeménye.

A tavaszi esőzések hatására a fű nagyon beindult, úgyhogy május elejére, már dzsungelszerűvé alakult a kert és környéke, végül a múlt héten sikerült a gazdának kulturált körülményeket varázsolnia. Körbe kaszálta a veteményest és a veteményes villanypásztora alatti területet.


Utakat kaszált a konyhakerthez. 


A kerti konyhához és főbb célpontokhoz a könnyebb közlekedés érdekében. 


A hatalmas mennyiségű esőt igazolja, hogy a majdani kerti tavunk csaknem megtelt vízzel. 


Hamarosan megrendelhetjük a kaszálást is, mert a legelő is durván beindult, lassan már a kecskék sem nagyon látszanak ki, nemhogy a malacok. 

Smaragdzöld tenger, amerre nézel.


A pipiházikónak már nem is látszik az alja.


A kertről és a növényekről ennyi lett volna a beszámoló. További hírek még Málnáskertből, hogy a barázdabillegető fiókáink időközben felcseperedtek és elhagyták a fészket. Ez az utolsó róluk készül kép. 


Továbbá május 17-én Sütikénk végre lebabázott és mindjárt három édes csöppséget. Okos mami volt, mert mindjárt a szuper kényelmes kutyaólat nevezte ki szülőszobának. Ha minden igaz két fiúcska és egy kislány. 


Napjában kb. ötször-hatszor kuporgok a kutyaól előtt, hogy megcsodáljam és megsimogassam a kis családot. Szerencsére nem félti a kicsiket, hagyja, hogy kivegyem őket, ilyenkor Boróka is odajön és bőszen nyalogatja a kicsiket. Már most látom, hogy ő lesz a pótanyuka, amikor esténként a mami vadászni megy. 

Ezektől a kis rózsaszín tappancsoktól pedig el lehet olvadni. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése